Kategori: Haberler Duyurular

Hasbilikle Meşbu Birkaç Gün (Prof. Dr.Abdurrahman Özdemir)

Büyük şehirlerde, özellikle de İstanbul’da doğup büyümüş ve mecbur kalmadıkça oraların dışına çıkmamış olanlar taşrayı, beğenilerine sundukları doğal ürünler ve damaklarına hitap eden özel lezzetlerden ibaret bellerler. İlim ve kültür faaliyetleriyle taşrayı bir arada düşünmek çoğu kere zihinlerinin sınırlarını zorlar.

Halbuki en az sıhhat ve lezzet odaklı olduğu kadar ilmî ve kültürel anlamda da üreten olmaktan ziyade tüketen konumundadır, mega kentler. Zira söz konusu faaliyetler için gereken zihnî dinginlik ve fikrî derinliğe elverir bir zemin ve zamandan mahrumdurlar. Vakit fukaralığının sakinlerini sevk ettiği yüksek tempolu hayat, var olana bir şeyler eklemeyi değil testiye o güne kadar doldurulabilmiş olan ne varsa ondan harcamayı gerektiriyor.

Akademik ömrünün hatırı sayılır bir dönemini taşrada geçirmiş biri olarak beyin işçilerine tavsiyem dağarcıklarını doldurmak istiyorlarsa gurbeti tercih etmeleri, büyük kentlere geldiklerinde heybelerinde neden ne kadar varsa onu tüketmekten öte fazla bir şey yapamayacaklarını bilmeleridir.

Geçtiğimiz hafta Perşembe ve Cuma günleri Karabük ve Safranbolu’da katıldığım bir dizi etkinlik dolayısıyla kimi dostlarımca hayli keskin bulunan yukarıda serdettiğim kanaatlerimin sağlamasını yapma imkânı buldum. Öz evlâdı olmaktan haz duyduğum Safranbolu ile vilayetim Karabük’ün kat ettiği entelektüel mesafe söz konusu düşüncedeki haklılığımı ispatlar mahiyetteydi.

Perşembe günü akşama doğru Karabük Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ikinci öğretim öğrencilerine açılış dersi vermek üzere Karabük Üniversitesindeydim. Karabük Üniversitesinin emsal üniversiteler arasında oldukça ileri bir noktada bulunduğu artık herkesin malumu. Teşekkülünü büyük ölçüde tamamlamış ve şehirden öte bir şehir görünümü arz eden bu müessesinin 7 – 8 yıllık bir mazisi olduğuna görenleri inandırmak çok da kolay olmuyor. Başta Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal olmak üzere bu başarıya katkı veren herkesi yeri gelmişken şükranla yad ediyorum.

“Dinî İlimlerin Tedrisatında Arapçanın Yeri” başlıklı konuşmam İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından ilgi ile izlendi. Konferansın sonunda öğrencilerin Arapça öğrenme yönünde duydukları heyecan ve zihinlerinde oluşmuş farkındalığın gözlerine aksettirdiği parıltı deruhte ettiğim vazifeyi ifa edebilmiş olmanın bahtiyarlığını yaşattı, bendenize. Fakültelerinin değerli akademik kadrosu ve birbirinden sevimli öğrencileri ile buluşmamızı sağlayan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Hür Mahmut Yücer ile yardımcıları Yrd. Doç. Dr. Yakup Koçyiğit ve Yrd. Doç. Dr. Tuğrul Tezcan Beyefendilere teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum.

Ertesi gün saat 14.30’da Karabük İl Milli Eğitim Müdürlüğünün tertiplediği “Değerlerimiz ve Gençliğimiz” konulu konferans kapsamında bir kısım lise öğrencileri ve rehber öğretmenleri ile bir araya gelme fırsatımız oldu. Gençlere kendilerinin başlı başına bir değer olduklarını, her birinin yekdiğerine nazaran mutlaka üstün bir niteliğinin bulunduğunu, meselenin söz konusu vasfın keşfi ve geliştirilmesi olduğunu ifade ettim.

Son olarak da yetiştirdiklerinden biri olarak Karabük İmam – Hatip Lisesi Mezunları Derneği KAİMDER’in aynı gün kısa adı SAKEM olan Safranbolu Kültür Eğitim Merkezinde “Yüzüncü Yılında İmam-Hatipler” unvanlı bir konferans çerçevesinde bir bütün olarak halkla hasb-i hal imkanı bulduk. Ayrı bir yazıda ele alınmayı hak eden bu konunun tarihi süreci, çekilen çileler ile ilgili bilgi ve his paylaşımında bulunduk. Özellikle de kurucu müdür merhum Celalettin Ökten Hoca’yı dua ile yad ederken kelimeler boğazımızda düğümlendi, gözlerimiz doldu, sesimiz titredi ve hep beraber bir duygu deryası içinde buluverdik, kendimizi.

Söz konusu programları organize eden ve aynı zamanda liseden ve üniversiteden sınıf arkadaşım KAİMDER Başkanı ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Nevzat Akbaş’ı sevgi ve şükranla anıyorum. Ayrıca son iki konferansımı ilgi ile takip eden İl Milli Eğitim Müdürü Seyfullah Kaplan ve Yardımcısı Kadir Öztürk ile gün boyu bendenize refakat eden İl Halk Eğitim Müdürü Dursun Yeşiloğlu’na, yeni kurduğu gençlik eğitim merkezinde bizi ağırlayan Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Bilicioğlu’na ve burada tek tek tadat edemediğim için helallik talep ettiğim bilcümle kardeşlerime teşekkürü ifası zaruri bir borç telakki ediyorum.

Çaba ve gayretlerinin Hak indinde bin bir misliyle karşılık bulması niyazımla…

Prof. Dr.Abdurrahman Özdemir – Milat Gazetesi (11.11.2014)

Kaynak: http://www.milatgazetesi.com/hasbilikle-mesbu-birkac-gun/63546/#.VGNQJvmUffQ

Yoruma kapalı.

Facebook Sayfamız

Hesap Numaramız

ALBARAKA KARABÜK ŞUBESİ HESAP NO : 2594420-1 IBAN: TR11 0020 3000 0259 4420 0000 01

Kategoriler

Destek

Derneğimize yapılan burs başvurularına olumlu cevap verebilmek için desteklerinizi bekliyoruz. Burs için derneğe verilen şartlı bağışlar sadece burs hizmetinde kullanılmaktadır. Bağış ve şartlı bağışlarınızı havale veya eft ile derneğimize ulaştırabilirsiniz.

Arşivler

Namaz Vakti

okulumuz
web page hit counter